Letošní téma:

Umění, svoboda projevu a sebevyjádření

Co je ještě umění a co už ne? Mám právo říkat cokoliv, i když je to urážlivé, nebo prokazatelně nepravda? Jde umění oddělit od autora? Hrajeme v životě jen určité role? Co je kýč? Kde se bere inspirace? Vede nás Bůh k tvoření? Tyto a mnohé další otázky budeme letos na programech promýšlet.


Estetika

řečník: Martin Pavlíček

"Vstaň a udělej nám boha!" 

Ikonofilie vs. ikonoklasmus v dějinách umění a náboženství

Společenský význam umění

řečník: David Hrbek

Devadesátiminutová jízda uměním napříč Evropou a Spojenými státy, literatura, hudba a výtvarné umění na jednom místě a vedle sebe, best of z toho, co od roku 1855 do současnosti vzniklo a způsobilo kulturní a společenskou revoluci, co posunulo svět dopředu, Walt Whitman, Allen Ginsberg, Jack Kerouac, Lawrence Ferlinghetti, Bob Dylan, Beatles, Suchý a Šlitr, Václav Hrabě, Pink Floyd a R.E.M. a spousta dalšího a dalších, dobrodružný výlet, jaký zažijete jen jednou za čas.

Působení navenek

řečník: Dalík Staněk

Název: "Tvůj život křičí tak, že neslyším tvá slova"

Mezilidská komunikace je mnohem bohatší než to, co si řekneme svými slovy. Mluvíme k druhým tím, jak se tváříme, jak jsme oblečení, co máme za módní doplňky a jak se pohybujeme. Jaké informace si takto předáváme? Jak na druhé lidi působíme? Pro hlubší porozumění tématu se necháme inspirovat příběhem dvou králů.

Umělecké vyjádření

řečník: mládežníci

Název: Co na to my?

Často se ve společnosti objevují pohledy, že umění je něco aristokratického, něco vysokého čeho je neskonale náročné se dotknout a co stojí nevyčíslitelné částky. K čemu je ale taková věc nám, pouhým smrtelníkům? Navrhuji se bavit o tom, co znamená slovo „umění“ pro nás. Přece jen… kde je lepší začít než na LST. Odstartujme to panelovou diskusí hned několika autorů a mládežníků z našich řad. Máme připravenou zásobu tematických otázek, ale záleží nám na tom, aby se mohli zapojit všichni. Učinit tak bude možné v průběhu týdne i přímo při programu kladením otázek pro naše diskutéry. Hlavním cílem je vytvoření příjemné atmosféry na dumání a debatování nad hlubokými otázkami. 

Svoboda slova

řečník: Hana Strašáková

Název: Sebecenzura?

Jsou součástí našeho každodenního života a propojují nás se zbytkem světa. Sociální sítě a internet. Důvěra stoupá, hranice odpovědnosti klesají. Kdy jste naposledy napsali zprávu nebo komentář, který byste pak nezvládli říct z očí do očí? Pobavme se o tom, jak se chováme na internetu. Co se může, co už se nemůže a o čem nevíme, jestli se to může. A co chceme, aby se o nás vědělo.

Řečník je členem spolku Milion Chvilek pro demokracii.

 


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky